Yüzme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bakırköy Yüzme Kursu

Yüzme,yediden yetmişe herkesin, kilosu veya fiziksel özellikleri ne olursa olsun tehlikesiz bir şekilde yapabileceği bir spordur.Futbol, basketbol,boks ve benzeri sporları çeşitli fiziksel sorunları nedeniyle yapamayan kişiler, yüzme sporunu rahatlıkla yaparak,bedensel ve zihinsel olarak rahatlayabilirler.

Yüzme Sporunun Önemi

Yüzme, diğer sporlara göre daha farklı özelliklere sahiptir. Bu sporla uğraşanların kaslarının özel bir yapısı vardır. Çünkü suyun belli bir direnci vardır. Yüzücüler bu direnci aşmak için ekstra çaba sarfetmekte, böylelikle, kuvvet, sürat, dayanıklılık ve esneklik kazanmaktadırlar.

Yüzerek Zayıflayabilirsiniz

Yüzmenin bilinen en önemli faydası zayıflamak ve kilo kaybetmektir.Yüzerken vücudun tüm kas ve iskelet yapısı aktif olarak hareket etmektedir.Bu nedenle yüzme sırasında,yoğun bir şekilde yağ yakımı olurken,bir yandan da kasların gelişimi sağlanmış olur.

Yüzme,bütün kas gruplarını eşit bir şekilde çalıştırıp,vücuda esneklik kazandırdığından dolayı,eklem ve kemik rahatsızlığı olanlara önerilmektedir.

Yüzerek Sağlıklı Yaşayın

Suyun içinde nefes vermek ve nefes tutmak gibi hareketler sayesinde akciğerler iyi bir şekilde kullanılıp,nefes konrolü geliştirilir.Solunum sıkıntısı yaşayan ve astım hastalığı olan kişilere bu nedenle yüzme önerilmektedir.

Şayet bel ve sırt ağrılarınız boyun ağrınız bel fıtığınız varsa.Tüm doktorların tavsiyesi yüzerek bu ağrılarınızı azalta bilirsiniz,yaşam kalitenizi artıra bilirsiniz.Özellikle bel ağrısı çekenler için sır üstü yüzmeyi öneriyor doktorlar.Stres atmak zinde kalmak ve kilo vermek isteyenler için en ideal spor yüzmedir.Vucudunuzun sıklaşması ve kaslarınızın kuvvetlenmesi için yüzmeyi yaşam biçimi olarak seçmelisiniz.
Yüzme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

• Sadece spor amaçlı olarak haftada üç veya dört kez 1 saatlik yüzmek yeterlidir.
• Yüzmeye başlamadan önce mutlaka ısınma ve gerdirme hareketleri yapın.
• Yüzme sporunun yanında,koşu, gerdirme ve ağırlık çalışmaları yağ yakımını hızlandıracak, vücudunuzu daha iyi bir şekilde forma sokacaktır.
• Eğer yüzmeyi tam manasıyla bilmiyorsanız, mutlaka doğru teknikleri öğrenmek için uzman birisinin yardımını alın.Temel yüzme eğitimi almamış kişiler daha çabuk yorulmaktadırlar.
• Mutlaka kendinize yüzme mesafesi belirleyin.İlk hafta 500 metre ile başlayın, kademeli bir şekilde arttırın.Kendinizi geliştirdikçe süre-mesafe ilişkisini tutmaya başlayın.
• Farklı yüzme stilleri deneyin. 300 metre kurbağalama yapıyorsanız,200 metre de sırt üstü yüzün.